Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Salon w stylu skandynawskim

Salon w stylu skandynawskim – co go charakteryzuje?

Data publikacji 6 maja 2023


Styl skandynawski wprowadza nordycki design do domów na całym świecie. Nic więc dziwnego, że nowoczesne i jednocześnie funkcjonalne projekty cieszą się coraz większą popularnością zwłaszcza w salonach, w których rodzina spędza większość czasu. Czym charakteryzuje się styl pochodzący ze Skandynawii i jakich zmian należy dokonać w salonie, aby zagościła w nim skandynawska harmonia?

Skóra, drewno i kamień to naturalne materiały, które są oczywistą częścią skandynawskiego stylu aranżacji wnętrz. Nacisk kładziony jest na trwałość i jakość. We wnętrzach panują jasne detale, subtelne kolory i minimalizm, gdyż styl skandynawski to prosta elegancja. Inspirowane naturą wnętrza podążają za mottem „mniej znaczy więcej”.

Hygge – cel tworzenia przytulnego wnętrza

Hygge, to termin, który pochodzi z języka norweskiego, można przetłumaczyć jako „dobre samopoczucie”. I tego właśnie szuka styl skandynawski, jeśli chodzi o aranżację wnętrz, czyli stworzenia ciepłej atmosfery, w której można cieszyć się czasem z najbliższymi. Skandynawski salon jest tego przykładem.

Skandynawski styl w salonie – ogólne zasady

Salon w stylu skandynawskim to pomieszczenie, w którym dominuje biel. Kolorami ścian mogą być także jasnoniebieski, zielony lub turkusowy. Salon w stylu nordyckim musi być dobrze doświetlony, dlatego wskazane są duże okna, nie do końca osłonięte zasłonami. W skandynawskim wnętrzu można pozwolić sobie na pewną różnorodność i fantazję dekoracyjną, np. poprzez ustawienie fotela w bardziej wymyślnym kształcie obok minimalistycznego stołu lub stolika kawowego. Pokusić się można również o akcenty z mebli industrialnych, które doskonale współgrają z prostotą stylu skandynawskiego. Uważajmy jednak, aby nie przesadzić z ilością ozdób.

W skandynawskim designie niezwykle ważne jest również sztuczne oświetlenie. Dlatego skandynawski salon zdobią i rozświetlają lampy i abażury wykonane ze szkła lub metalu i utrzymane w minimalistycznym, nowoczesnym stylu, które można znaleźć w ofercie bihome.pl.

Ponadczasowe i przytulne meble skandynawskie

Ponadczasowe i przytulne, tak właśnie można opisać meble skandynawskie. Sofy, fotele czy stoliki w stylu skandynawskim są tworzone zgodnie z mottem „forma podąża za funkcją”. Dzięki temu meble w skandynawskim salonie są praktyczne i designerskie jednocześnie.

  • Rozległa oaza wypoczynkowa jest uważana za centralny element każdego salonu. Dzięki naturalnym materiałom i wyważonej mieszance drewna i tkaniny meble nordyckie są coraz częściej wybieranym wariantem do stworzenia strefy relaksu w salonie.

  • Oprócz niezbędnych mebli, takich jak sofy i fotele, ważne są inteligentne rozwiązania do przechowywania. Stolik kawowy to miejsce, w którym odłożymy pilota, odstawimy szklankę z napojem czy ustawimy przedmioty dekoracyjne. 

Drewno, dodatki i naturalne tekstylia

Kiedy szukamy inspiracji do stworzenia salonu w stylu skandynawskim, na myśl przychodzi przede wszystkim drewno. Materiał ten symbolizuje doskonałe połączenie z naturą i wprowadza uspokajający efekt do naszego salonu.  W szczególności często w salonach wykorzystuje się skandynawskie, rodzime gatunki drewna, takie jak dąb, sosna i jesion. Coraz większą popularnością cieszą się również bardziej egzotyczne odmiany, takie jak akacja czy bambus. Dyskretne drewniane detale, nogi do sofy, abażury czy ramy do obrazów, to elementy, które nadają naturalnego, surowego charakteru pomieszczeniom.

Tekstylia do salonu w stylu skandynawskim również wykonane z naturalnych materiałów. Bawełna, wełna i len nadają salonowi w stylu skandynawskim relaksujący i spokojny wygląd. Od pokrowców na sofy po zasłony i dekoracyjne poduszki każdy najmniejszy szczegół emanuje przytulnym spokojem. Wazony, doniczki na kwiaty, rzeźby i wiele innych dodatków w nowoczesnych wzorach wykonanych z ceramiki lub betonu doskonale zdobią salon w stylu skandynawskim.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: https://bihome.pl/pl/blog/2021/03/Jak-urzadzic-salon-w-stylu-skandynawskim-Sprawdz-podpowiedzi-naszych-projektantow/63.

 

drzwi do naszego domu

Redakcja improfessional.pl

Redaktorzy improfessional.pl to zespół doświadczonych specjalistów i pasjonatów, którzy z pełnym zaangażowaniem tworzą treści na temat domu, motoryzacji, pracy, urody, turystyki i lifestyle'u. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które pomagają naszym czytelnikom w codziennym życiu i podejmowaniu świadomych decyzji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?