improfessional.pl

improfessional.pl – blog ogólnotematyczny

jaskinie w polsce
Turystyka

Najatrakcyjniejsze jaskinie w Polsce

Jaskinie w Polsce to niezwykłe formacje geologiczne, które są dostępne głównie w południowych obszarach naszego kraju. Często występują w nich interesujące formacje skalne, które są bardzo cenione przez turystów. Do najważniejszych regionów jaskiniowych należą: Tatry, Sudety, Jura Krakowsko-Częstochowska, Pasmo Chęcińskie oraz Pieniny. Ciekawe formy krasowe występują również w Niecce Nidziańskiej.

Jaskinie w Polsce

Pierwsza z wymienionych grup jest najważniejsza, jeśli chodzi o szeroki ruch turystyczny. Jaskinia Raj położona jest 11 km od Kielc. Jest jedną z najciekawszych w Polsce, gdyż posiada różnorodne geologiczne formy. Znajdziemy tu zarówno stalaktyty, stalagmity, jak i perły jaskiniowe. Jaskinia jest mała, bo jej długość wynosi tylko 240 metrów, a stała temperatura wynosi 9 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza wynosi 95%, poza tym jaskinia posiada małe jeziorka.

Kolejne ciekawe miejsce to Jaskinia Niedźwiedzia, która jest największą jaskinią w Sudetach. Kompleks znajduje się w pobliżu wsi Kletno, tuż przy kamieniołomie marmuru. Jaskinia jest stale odwiedzana przez grotołazów i wciąż odkrywane są tu nowe tunele oraz komory. Turyści mogą zwiedzić około 700 metrów jej długości, co trwa około 45 minut. Temperatura w jaskini wynosi 6 stopni Celsjusza. W jaskini tej znaleziono tysiące kości zwierzęcych, szczególnie dużo kości należało do niedźwiedzi jaskiniowych. Dlatego jej nazwa upamiętnia ten fakt. Oprócz artefaktów paleontologicznych jaskinia jest bardzo bogata w jaskiniowe formy geologiczne, takie jak stalaktyty i stalagmity.’

Grota Łokietka

Jaskinia lub Grota Łokietka jest jedną z głównych atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego i jest jedną z głównych atrakcji. Jaskiniowe formy naciekowe są tutaj nieliczne, ale jaskinia przyciąga turystów wielkością komór zwanych: Komorą Rycerską i Sypialnią. Długość szlaków jaskiniowych wynosi 320 metrów, a głębokość 7 metrów. Temperatura w jaskini wynosi ok. 7 stopni Celsjusza.

Trzeba przyznać, że jeśli chodzi o jaskinie w Polsce, najbardziej atrakcyjny jest obszar wysokich Tatr Zachodnich. W tym rejonie znajdują się największe i najbardziej wymagające obiekty geologiczne tego typu. Obecnie na tym terenie znajduje się około 400 jaskiń. Największa liczba jaskiń znajduje się w następujących miejscach: Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska, Czerwone Wierchy i Dolina Bystrej. Dawniej uważano, że Polska jest uboga w jaskinie, jednak obecne większe zainteresowanie speleologią dowiodło, że jest inaczej. Może to być interesujący sposób spędzenia czasu dla wszystkich miłośników jaskiń, zarówno tych profesjonalnych, jak i amatorów.