improfessional.pl

blog ogólnotematyczny

trądzik w ciąży
Uroda

Trądzik w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Problemy skórne to schorzenia, które dotykają wiele osób. Do najczęściej spotykanej dolegliwości należy trądzik. Kojarzy się on głównie z wiekiem nastoletnim i okresem dojrzewania, jednak może dotknąć także osoby dorosłe. Nierzadko zdarza się, że występuje u kobiet po 25. roku życia jako objaw problemów hormonalnych. Często pojawia się również u pań, spodziewających się dziecka. Trądzik w ciąży może budzić wiele obaw, jednak warto podkreślić, że cierpi na niego spora grupa kobiet.

Jak sobie z nim radzić?

Trądzik w ciąży najczęściej pojawia się w pierwszym trymestrze. Wynika to z podwyższonego poziomu androgenów i progesteronu w tym okresie. Zwiększone przetłuszczanie się skóry i włosów są sprzyjającymi warunkami dla powstawania wyprysków. Dobrą wiadomością jest to, że zwykle kondycja cery poprawia się w drugim i trzecim trymestrze, kiedy to wahania hormonalne nieco się wyciszają.

Zdrowy styl życia

Nie jest tajemnicą, że skuteczną walką z trądzikiem jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Co więc robić, by zmniejszyć zmiany na skórze lub tez całkowicie ich uniknąć? Sposoby są banalnie proste, jednak często trudne do wdrożenia w codziennym życiu. Pierwszym czynnikiem, który zbawiennie wpływa na wygląd cery jest unikanie stresujących sytuacji. Takie działania są szczególnie istotne dla kobiet w ciąży. Choć nie jest to łatwe, warto próbować mniej poważnie podchodzić do pewnych spraw, a być może samopoczucie oraz ogólna kondycja się poprawią. Kolejnym istotnym aspektem jest dbanie o zbilansowaną dietę. Niestety, słodycze – choć smaczne – nie są dobre ani dla sylwetki, ani dla skóry. Oczywiście, mowa tutaj o nadmiarze cukru w diecie. Rozsądne ilości nie powinny nikomu zaszkodzić. Regeneracja organizmu to absolutna podstawa dla utrzymania zdrowia. Wiele osób zauważa powstawanie wyprysków po nieprzespanej nocy lub zbyt krótkim odpoczynku. Warto dbać o dobrej jakości sen (minimum 7 godzin), by cieszyć się skórą bez podrażnień i trądziku. Nie należy też zapominać o regularnej aktywności fizycznej. Nawet codzienne spacery pobudzają funkcje detoksykacyjne organizmu i pozwalają pozbyć się z ciała szkodliwych produktów przemiany materii.

Codzienne oczyszczanie twarzy, wybór kremów dostosowanych do typu cery, dokładne zmywanie makijażu przed snem i odżywianie twarzy za pomocą maseczek – tego typu podstawy pielęgnacji zdecydowanie powinny znaleźć się na liście rzeczy, które pomagają zwalczyć trądzik. W przypadku poważnych zmian skórnych warto skonsultować się z dermatologiem, który dobierze odpowiednie leczenie.