Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle metalowe stopnie

Z czego produkuje się metalowe stopnie WEMA?

Data publikacji 14 października 2022

Charakterystyczne kratownice stosowane w różnorodnych konstrukcjach przemysłowych, najczęściej jako rodzaj podestów i podłóg technicznych, przy odpowiedniej modyfikacji mogą być wykorzystywane również jako stopnie schodowe. Stopnie metalowe WEMA powstają z płaskowników stalowych i ułożonych względem nich prostopadle prętów skręcanych, które stabilizują konstrukcję i nadają całości elementu wygląd charakterystycznej kratownicy. W stopniach stosuje się również dodatkowe listwy mocujące.

Budowa stopni schodowych WEMA

Podstawą konstrukcji metalowych stopni schodowych są płaskowniki połączone prętami skręcanymi. Płaskowniki i pręty ułożone są względem siebie prostopadle, w równych odstępach, układając się w kształt niewielkich, kwadratowych lub prostokątnych oczek – w zależności od gęstości ułożenia prętów i płaskowników. W celu wzmocnienia konstrukcji stopnie metalowe WEMA najczęściej wzbogacane są o metalowe blachy boczne z nawierconymi wcześniej otworami montażowymi oraz w listwę czołową perforowaną wykonaną z blachy stalowej. Listwa czołowa stabilizuje stopień i wzbogaca jego podstawowe właściwości antypoślizgowe. Po połączeniu wszystkich elementów w spójną całość stopnie stalowe są poddawane cynkowaniu. Najczęściej jest to ocynk ogniowy, który zapewnia trwałą ochronę przed korozją i pozwala stosować stopnie na zewnątrz, wystawiając je na bezpośrednie działanie niszczących czynników środowiskowych.

Trwałość konstrukcyjna krat WEMA

Wytrzymałość konstrukcji stopni metalowych zależy od rodzaju użytego do ich produkcji materiału oraz jakości wykonania, w tym przede wszystkim od jakości zastosowanego ocynku. Nośność stopni to z kolei pochodna grubości płaskowników i prętów skręcanych, a także rodzaju użytej do ich produkcji stali. Zasadniczo można przyjąć, że im większa grubość płaskowników, tym większa odporność konstrukcji stopni schodów na odkształcenia i tym wyższy poziom maksymalnego udźwigu każdego stopnia. Zamawiając stopnie metalowe WEMA do zastosowań profesjonalnych, szczególną uwagę należy zwrócić na zgodność ich wykonania z określonymi normami, przede wszystkim z normą PN-EN ISO 1461, która określa sposób wykonania ocynku.

Charakterystyczne kratownice stalowe, czyli metalowe stopnie schodowe WEMA powstają z płaskowników stalowych i łączących je prętów skręcanych. W celu wzmocnienia konstrukcji stopni często stosuje się dodatkowe blachy boczne i czołowe, a dla zapewnienia wysokiego poziomu ochrony przed korozją, całość zgrzanej kratownicy poddaje się ocynkowaniu metodą ogniową, zgodnie z określoną normą jakości ISO.

drzwi do naszego domu

Redakcja improfessional.pl

Redaktorzy improfessional.pl to zespół doświadczonych specjalistów i pasjonatów, którzy z pełnym zaangażowaniem tworzą treści na temat domu, motoryzacji, pracy, urody, turystyki i lifestyle'u. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które pomagają naszym czytelnikom w codziennym życiu i podejmowaniu świadomych decyzji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?