Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś
Motoryzacja międzynarodowe prawo jazdy

Międzynarodowe prawo jazdy

Data publikacji 21 grudnia 2021

Co to jest międzynarodowe prawo jazdy?Międzynarodowe prawo jazdy jest dokumentem dodatkowym i jest ważne tylko w połączeniu z prawem jazdy UE.

Dlaczego międzynarodowe prawo jazdy ma dla Ciebie sens, można szybko wyjaśnić: Informacje na międzynarodowym prawie jazdy są napisane w języku angielskim i dlatego są zrozumiałe w wielu krajach. Ułatwia to komunikację z wypożyczalniami samochodów lub komunikację z policją za granicą.

Gdzie się o nie ubiegać?

Możesz łatwo ubiegać się o międzynarodowe prawo jazdy w biurze prawa jazdy w swoim głównym miejscu zamieszkania. Nie musisz ponownie zdawać dodatkowego egzaminu ani brać lekcji jazdy w szkole nauki jazdy.

Uwaga: Istnieje możliwość ubiegania się o międzynarodowe prawo jazdy na wszystkie klasy prawa jazdy, które są zapisane na „normalnym” prawie jazdy.

Składa się wniosek, odpowiednie zdjęcia, kopię prawa jazdy i potwierdzenie zapłaty. Wszystko można zrobić na miejscu lub przez pocztę.

Możesz ubiegać się o międzynarodowe prawo jazdy w biurze prawa jazdy w swoim głównym miejscu zamieszkania.

Ważne: Umów się na spotkanie w odpowiednim urzędzie ds. prawa jazdy w odpowiednim czasie. W większości miast datę i godzinę trzeba wcześniej ustawić online. Często trzeba poczekać kilka tygodni.

Jeśli posiadasz unijne prawo jazdy, podczas składania wniosku możesz zabrać ze sobą międzynarodowe prawo jazdy.

Jeśli najpierw musisz wymienić swoje stare prawo jazdy na prawo jazdy UE, powinieneś zaplanować czas przetwarzania około sześciu tygodni. Następnie możesz odebrać swoje prawo jazdy w biurze prawa jazdy, złożyć wniosek i zabrać ze sobą międzynarodowe prawo jazdy.

Ważność prawa jazdy

Międzynarodowe prawo jazdy jest ważne przez trzy lata. Po upływie terminu nie możesz odnowić dokumentu, ale musisz ponownie ubiegać się o międzynarodowe prawo jazdy.

W Europie możesz w większości przypadków prowadzić samochód z ważnym prawem jazdy UE. W poniższym zestawieniu zalecane jest międzynarodowe prawo jazdy:

Prawo jazdy UE jest wystarczające w tych krajach:

(Belgia, Bułgaria, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Wielka Brytania, Irlandia, Włochy, Chorwacja, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Niderlandy, Austria, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Czechy, Węgry, Cypr, Bośnia i Hercegowina, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Serbia, Szwajcaria, Turcja, Białoruś.

Międzynarodowe prawo jazdy jest zalecane w tych krajach:

(Albania, Mołdawia, Rosja, Ukraina)

Międzynarodowe prawo jazdy jest obowiązkowe w tych krajach/kontynentach:
Azja
Afryka
Nowa Zelandia
Ameryka środkowa
Ameryka Południowa
Australia, USA i Kanada: Międzynarodowe prawo jazdy nie wszędzie jest obowiązkowe. Ułatwia jednak komunikację z wypożyczalniami samochodów i władzami.

drzwi do naszego domu

Redakcja improfessional.pl

Redaktorzy improfessional.pl to zespół doświadczonych specjalistów i pasjonatów, którzy z pełnym zaangażowaniem tworzą treści na temat domu, motoryzacji, pracy, urody, turystyki i lifestyle'u. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które pomagają naszym czytelnikom w codziennym życiu i podejmowaniu świadomych decyzji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?