Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle kwiaty na pogrzeb

Czy kwiaty na pogrzeb mają jakąś uniwersalną symbolikę?

Data publikacji 27 lutego 2023

Śmierć bliskiej osoby zawsze wywołuje ból, ale ten ból można delikatnie uśmierzyć poprzez godne pożegnanie zmarłego. Umożliwia to pogrzeb, który z tego względu staje się bardzo ważną ceremonią. Każdy ma prawo pożegnać na nim swojego przyjaciela, brata czy mamę, powiedzieć bliskiemu końcowe słowa i wyrazić swoje uczucia.

Dowodem tęsknoty, żalu i smutku, ale też i miłości stają się zwykle kwiaty na pogrzeb. Ogólnie rzecz biorąc symbolizują one ostatnie pożegnanie, jednakże warto wiedzieć, że w zależności od swojego gatunku mogą mieć nieco inne, bardziej doprecyzowane znaczenie.

Symbolika białych lilii

Czasami są zastępowane kaliami, albowiem oba te gatunki kwiatów mają podobne znaczenie. Charakterystyczna dla nich biel ma symbolizować niewinność i czystość. Ma też okazywać silne współczucie i współdzielenie bólu z innymi bliskimi zmarłego oraz samym zmarłym. Z uwagi na swój łagodny wizerunek i neutralny delikatny wygląd lilie bardzo często pojawiają się w większych wiązankach kwiatowych i bukietach pogrzebowych. Często są wybierane w przypadku śmierci dziecka albo też nastolatka. Lilie mogą być wręczane np. przez rówieśników, zmuszonych do pożegnania zmarłego kolegi lub zmarłej koleżanki ze szkoły.

Elegancja chryzantem

Są to kwiaty bardzo mocno zakorzenione w polskiej tradycji. Symbolizują olbrzymi ból, a wręcz rozpacz i mają być dowodem wielkiej, niezniszczalnej miłości wobec osoby zmarłej. Pomimo ewidentnych skojarzeń z żałobą chryzantemy nie są wcale aż tak często wybieranymi kwiatami na pogrzeb, mimo iż ich zakup i wybór nigdy nie będzie żadnym faux-pas. Dużo silniej kojarzą się jednak z dniem Wszystkich Świętych, dlatego też to właśnie w tym dniu zaczynają gościć niemalże na wszystkich grobach na polskich cmentarzach.

Miłość w kolorze róż

Jako że róża od dawien dawna jest symbolem miłości i to głównie tej partnerskiej, zazwyczaj przyjmuje ona postać kwiatów na pogrzeb, które kupuje się z myślą o zmarłej żonie lub dziewczynie albo zmarłym mężu lub chłopaku. Miłość nie musi być kojarzona wyłącznie z pozytywnymi i radosnymi uroczystościami. Jeszcze silniej odczuwa się ją właśnie wtedy, gdy osoby, do której pałało się tym uczuciem, nie ma się już przy sobie. Kwiaty na pogrzeb niekoniecznie muszą być zatem neutralnymi liliami albo typowymi chryzantemami. Umieszczenie róży na nagrobku ukochanej czy ukochanego jak najbardziej będzie adekwatne do sytuacji.

Piękno goździków

Warto również zadbać o to, by kwiaty pogrzebowe były po prostu trwałe, tak jak trwałe powinno być uczucie, jakim obdarowuje się zmarłego. Ta ważna cecha jest natomiast przypisywana przede wszystkim goździkom, które potrafią sprostać każdym warunkom atmosferycznym i są w stanie przetrwać nawet najbardziej niekorzystne warunki pogodowe. Ponadto ich klasyczne piękno ma symbolizować piękno różnego rodzaju relacji międzyludzkich. W zależności od swojego koloru goździki mogą jednak oznaczać coś innego. Czerwone kwiaty na pogrzeb będą wyrazem szacunku i poważania, podczas gdy te białe mają symbolizować czystą miłość.

Jak widać, dobór kwiatów na pogrzeb to nie jest łatwe zadanie. Dlatego warto, w razie jakichkolwiek wątpliwości, zwrócić się o pomoc, której na pewno udzieli doświadczony florysta. Personel Kwiaciarni Elusia z Warszawy, która znajduje się nieopodal Cmentarza Bródnowskiego, zawsze stara się doradzić i stworzyć taką kompozycję, aby mogła wyrazić jak najlepiej uczucia względem zmarłego.

drzwi do naszego domu

Redakcja improfessional.pl

Redaktorzy improfessional.pl to zespół doświadczonych specjalistów i pasjonatów, którzy z pełnym zaangażowaniem tworzą treści na temat domu, motoryzacji, pracy, urody, turystyki i lifestyle'u. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które pomagają naszym czytelnikom w codziennym życiu i podejmowaniu świadomych decyzji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?