Zagłębie Dąbrowskie. co warto zobaczyć?
Data publikacji 17 sierpnia 2022Zagłębie Dąbrowskie to region, który może kojarzyć się z ciężkim przemysłem i mało interesującą architekturą. Takie postrzeganie jest błędem. Wbrew pozorom jest tu wiele miejsc wartych odwiedzenia. Poniżej dzielimy się naszą listą.
Będzin – strategiczne miasto XIV-wiecznego Królestwa Polskiego
Będzin to jedno z najstarszych miast Zagłębia Dąbrowskiego. Choć na pierwszy rzut oka nie zachęca do zwiedzania, to mając przemyślany plan wycieczki, można zachwycić się wieloma tu znajdującymi się przestrzeniami.
Zamek w Będzinie
W Będzinie znajduje się okazały zamek budowany za czasów Kazimierza Wielkiego. W porównaniu z wieloma twierdzami wchodzącymi w skład tzw. Szlaku Orlich Gniazd jest on zachowany w naprawdę dobrym stanie. Warto koniecznie odwiedzić to miejsce nie tylko ze względów historycznych, ale również z uwagi na fantastyczną panoramę, jaką można podziwiać ze wzgórza, na którym zlokalizowany jest zamek.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że to powiatowa miasto jest stosunkowo nieduże — nie jest konieczny wynajem busa. Będzin spokojnie można przemierzać pieszo.
Nerka. Koszmarna osobliwość architektury drogowej
W Będzinie również znajduje się określane jako najdziwniejsze, rondo w Polsce. Warto zwrócić uwagę na arterię tworzące ten dziwaczny twór. Choć trzeba zaznaczyć, że jazda po nerce nie należy do najmilszych doświadczeń drogowych.
Pałac Mieroszowskich
Godnym uwagi wytworem sztuki barokowo-klasycystycznej jest Pałac Mieroszewskich. Budowla zlokalizowana przy ulicy Gzichowskiej 15. Pałac jest godny uwagi dodatkowo ze względu na fantastyczną zieleń — ogród otaczający budynek wpędza w naprawdę dobry nastrój.
Sosnowiec. miasto Jana Kiepury
Sosnowiec znany jest w Polsce przede wszystkim z kawałów. Wizytówka ta jest dla miasta mocno krzywdząca, bo stolica Zagłębia Dąbrowskiego jest miastem, które należy zobaczyć, przemierzając zagłębiowską część aglomeracji.
Zamek Sielecki
Budowla ta jest znacznie starsza niż samo miasto, bowiem była budowana w XV wieku. Początkowo zamek pełnił funkcję obronną. W XIX wieku uległ pożarowi, by po odbudowie — w roku 1832 roku — stać się imponującą wizytówką miasta. Dziś tutaj swoją siedzibę ma Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki”.
Kościół św. Barbary
Świątynia zlokalizowana w centrum miasta — nieco w tyle względem głównej ulicy miasta — 3 maja, swoimi walorami estetycznymi przykuwa uwagę przyjezdnych.
Pomnik Jana Kiepury
Niewiele osób o tym wie, ale wybitny artysta, Jan Kiepura urodził się i wychowywał właśnie w Sosnowcu. Dziś w centrum miasta znajduje się jego pomnik. Choć monument nie jest specjalnie imponujacy, to wizyta obok niego może być swoistym hołdem ze strony każdego fana twórczości tego wybitnego Sosnowiczanina.
Czeladź. Najstarsze miasto Zagłębia Dąbrowskiego
Zastanawiając się, co warto zobaczyć w Zagłębiu Dąbrowskim, z pewnością należy odwiedzić Czeladź. Ta 30-kilku tysięczna miejscowość wbrew pozorom ma kilka punktów, które mogą zainteresować osoby przyjezdne.
Kościół św. Stanisława
Kościół ten znajduje się na liście zabytków nieruchomych województwa śląskiego. Budowla jest naprawdę imponująca. Jest to przede wszystkim jeden z większych kościołów w kraju.
Dziś odbywa się tu popularny festiwal muzyki sakralnej, Ave Maria. Na imprezie występowały takie sławy jak Wojciech Kilar, czy Zbigniew Soyka. Piękna muzyka w murach tej monumentalnej budowli robi piorunujące wrażenie.
Zagłębie Dąbrowskie. co warto zobaczyć? [podsumowanie]
Choć powyższe zestawienie interesujących miejsc na terenie Zagłębia Dąbrowskiego jest dość pobieżne, to jesteśmy przekonani, że każde z wymienionych miejsc jest godne uwagi. Na pewno będąc tutaj, będzie się chciało jeszcze kiedyś wrócić. Warto na zwiedzanie przeznaczyć cały weekend.