improfessional.pl

blog ogólnotematyczny

Turystyka

Wakacyjny rejs łodzią? Te akcesoria z pewnością Ci się przydadzą!

Nasz kraj ma niezwykle urokliwą linię brzegową. Z pewnością świetnie zdajemy sobie z tego sprawę, gdyż znacznie wzrosła liczba osób, którzy starają się o uprawnienia żeglarskie. Oczywiście po ich zdobyciu każdy z nas będzie w pośpiechu rezerwował sobie jacht lub łódź, by na wakacje wyruszyć w samodzielny rejs. Z pewnością jest to moment niezwykle ekscytujący, jednak nie można zapomnieć o tym, by skompletować odpowiednie wyposażenie. Wobec tego, jeśli planujesz wakacje na morzu, sprawdź, co może Ci się przydać!

Liny cumownicze to absolutnie niezbędny gadżet

Zanim wybierzemy się w rejs po morzu, to musimy się odpowiednio wyposażyć. Na samym wstępie warto zadbać o liny cumownicze. Jest to nic innego jak gadżet, który posłuży nam do zacumowania, czyli „zaparkowania” jednostki w porcie. Warto jednak wspomnieć, że liny cumownicze mają różnorodne rodzaje. Przede wszystkim możemy podzielić je ze względu na sposób podania na ląd. Wówczas możemy rozróżnić:

  • liny cumownicze tradycyjne- nazywane są one po prostu cumami. Ten typ lin ciągnie się od dziobu, aż do samej rufy statyku na ląd pod kątem rozwartym.
  • szpringi- to liny cumownicze, ciągnące się w sposób dokładnie odwrotny niż liny tradycyjne. Podają one na ląd pod kątem prostym.
  • bresty- to również rodzaj lin do cumowania, które ciągną się dokładnie prostopadle do klei.

Oczywiście liny cumownicze są również podzielone ze względu na sektor statku, z którego wychodzą, czy nawet na to, z której strony burty one wychodzą. Każdy, kto wybiera się w rejs statkiem będzie takie liny cumownicze potrzebował i nie podlega to żadnej dyskusji. Bez nich bowiem nie można pozostawić w spokoju jachtu lub łodzi przy nadbrzeżu.

Kamizelka ratunkowa w razie nagłych wypadków

Podróż jachtem lub łodzią ma być maksymalnie przyjemnym doświadczeniem. Wobec tego postarajmy się dołożyć wszelkich starań do tego, by rzeczywiście tak było. W tym wypadku chodzi głównie o względy bezpieczeństwa. Nie da się bowiem przewidzieć tego, co przygotowały dla nas fale morskie podczas rejsu. Przyda się więc nam kamizelka ratunkowa. Dzięki niej będziemy mogli czuć się o wiele bezpieczniej. Świadomość tego, że pomoże nam ona w „trudnych” chwilach za burtą znacznie zwiększy nasz komfort psychiczny. Warto poświęcić większą uwagę wyborowi odpowiedniego modelu. Pamiętajmy, że często to sekundy decydują o naszym życiu i zdrowiu, a morze potrafi być bezwzględne. Każda kamizelka ratunkowa powinna być się solidnie wykonana, a także posiadać dodatkowe odblaski i sygnał świetlny. Pomoże on ratownikom zlokalizować nas w momencie, kiedy znajdziemy się za burtą. Jeśli wybieramy się w rej z całą rodziną, nie zapomnijmy o tym, że kamizelka ratunkowa musi się znaleźć na wyposażeniu każdego z uczestników morskiej wyprawy. Jest to bowiem indywidualny środek bezpieczeństwa.

Odpowiednie wyposażenie jachtu czy łodzi z pewnością sprawi, że sam rejs stanie się jeszcze bardziej przyjemnym doświadczeniem. Warto więc zadbać o konkretne akcesoria na długo przed zaplanowaną podróżą.