Skuteczna i tania naprawa szyb samochodowych
Data publikacji 2 października 2021Szyby to elementy jakie znajdziemy w każdym samochodzie. Podnoszą bezpieczeństwo pasażerów, a także zapewniają odpowiednią sztywność nadwozia. Dlatego uszkodzenie szyby, szczególnie czołowej, jest bardzo niebezpieczne i jazda w takim aucie nie powinna być kontynuowana. Naprawa uszkodzeń, w tym naprawa szyb samochodowych powinna być priorytetem każdego kierowcy, nawet jeśli uszkodzenia nie są zbyt duże. Powierzchnia szyby może ulec różnych uszkodzeniom, na przykład mogą powstać rysy oraz odpryski, które będą załamywać światło w niebezpieczny sposób dla kierowcy.
Naprawa szyb samochodowych
Pamiętajmy, że nowoczesna szyba samochodowa to nie jest zwykłe szkło, które pęka na kawałki i może zranić pasażerów. Producenci używają szkła laminowanego, które jest bardziej wytrzymałe. Powstaje poprzez zespolenie szyby w arkuszem przezroczystej folii. Taka szyba pozostaje połączona z folią nawet po pęknięciu. Poszczególne kawałki nie wypadają, a więc jest to rozwiązanie bezpieczne zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów w różnego rodzaju pojazdach.
Naprawa szyb samochodowych nie jest możliwa w każdym przypadku. Wiele zależy od sposobu eksploatacji samochodu oraz jego ogólnego stanu. Jeśli pęknięcia szyby nie przekraczają kilkunastu centymetrów, można spróbować je naprawić. To samo dotyczy odprysków, które nie powinny być zbyt duże. Zwykle średnica uszkodzenia, które może być naprawione wynosi ok. 25 milimetrów. Trzeba też pamiętać, że ważne jest miejsce uszkodzenia, bowiem niekorzystna lokalizacja może utrudnić lub nawet uniemożliwić skuteczną naprawę. Problemem będzie naprawa uszkodzenia znajdującego się, na przykład, przy samej krawędzi szyby. Najlepiej jeśli odprysk znajduje się w odległości nie mniejszej niż 10 centymetrów. Ma to związek z naprężeniami działającymi na szybę, szczególnie jeśli jest to szyba czołowa. Ważna jest też głębokość uszkodzeń oraz ewentualne zabrudzenie różnymi substancjami. Wszystko to wpływa na skuteczność naprawy oraz widoczność po wykonanej naprawie.
Szybka naprawa
Na szczęście sama naprawa szyb samochodowych nie jest zbyt skomplikowana i można ją wykonać szybko. Trzeba użyć specjalistycznego sprzętu, osoba wykonująca naprawę musi mieć też odpowiednie umiejętności. Najpierw uszkodzona powierzchnia jest dokładnie oczyszczana. Z pęknięcia lub odprysku trzeba usunąć wilgoć oraz ewentualne drobiny szkła. Można to osiągnąć za pomocą pomp próżniowych. W dalszej kolejności ubytek szkła jest zastępowany inną substancją o wysokim stopniu przezroczystości oraz wytrzymałości. Używa się żywic, które mają odpowiedniej współczynniki załamania światła. Żywica jest uzupełniana pod ciśnieniem i może w ten sposób dotrzeć do wszystkich uszkodzonych miejsc. Pompa wytwarza dalej podciśnienie, które odsysa powietrze. Następnie używana jest lampa UV, która utwardza żywicę. Ostatni etap to usunięcie nadmiaru żywicy i polerowanie naprawianego obszaru. W ten sposób szyba może odzyskać prawie całkowicie swoją przezroczystość, a po pewnym czasie nawet trudno będzie znaleźć miejsce, gdzie powstało uszkodzenie.