Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś
Motoryzacja kontrolki samochodowe

Kontrolki samochodowe – co oznaczają?

Data publikacji 15 października 2021

Nowoczesne samochody charakteryzują się rozbudowaną elektroniką. Co za tym idzie im nowsze auto, tym większą ilością kontrolek dysponuje. W starszych autach nie znajdziemy z pewnością kontrolki sygnalizującej małe ciśnienie w oponach. Rozbudowana elektronika z pewnością miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Bez wątpliwości większa ilość kontrolek przyprawia o zawrót głowy niektórych kierowców – szalejące kontroli to nic fajnego!

Kontrolki samochodowe

Każdy samochód, niezależnie od wieku na desce rozdzielczej ma szereg kontrolek, które sygnalizują nieprawidłowości w funkcjonowaniu samochodu. Kontrolki na desce rozdzielczej mają trzy kolory:

– kontrolki samochodowe w kolorze czerwonym – ewidentnie oznaczają poważny problem, który natychmiast należy rozwiązać. Widząc czerwoną kontrolkę na desce rozdzielczej powinniśmy koniecznie zatrzymać pojazd. Zbagatelizowanie czerwonej kontrolki może wiązać się z wysokimi kosztami naprawy samochodu. Czerwona kontrolka oznacza zagrożenie bezpieczeństwa, dlatego nie wolno jej bagatelizować.

– kontroli samochodowe w kolorze żółtym – pełnią funkcję doradczą. Informują o zaistniałym problemie. Pojawienie się żółtej kontrolki nie wymaga natychmiastowego zatrzymania pojazdu, natomiast warto rozwiązać szybko problem.

– kontrolki o zielonym kolorze są przyjazne. Oznaczają, że wszystko działa poprawnie, służą raczej w celu informacyjnym. Zielone kontrolki nie oznaczają bowiem nic złego – podpowiadają kierowcy, które podzespoły działają.

Na desce rozdzielczej znajdziemy niebieskie kontrolki – dotyczą głównie oświetlenia zewnętrznego pojazdu (np. gdy włączamy światła drogowe). Niebieskie kontrolki mogą się pojawić, gdy włączymy tempomat, system wspomagania parkowania – są to natomiast funkcje, które posiadają nowsze modele samochodów.

Najczęstsze kontrolki

Najczęściej jednak spotykamy się z kontrolkami:

1. ABS – kontrolka sygnalizuje o awarii systemu ABS

2. Akumulatora – oznacza, że awarii uległ akumulator

3. Samochodu z kluczem – czerwona kontrolka oznaczająca, że awarii uległ układ elektroniki. Niestety, kontrolka te sprawi nam mnóstwo problemów.

4. Oleju – oznacza niski poziom oleju, który niezwłocznie trzeba uzupełnić.

5. Klocków hamulcowych – informuje o zużyciu klocków hamulcowych, wymagana jest wizyta w serwisie.

6. Silnika – kontrolka ta może oznaczać poważną awarię: sondy lambda, uszkodzenie cewki zapłonowej, uszkodzenie katalizatora, awaria zawory EGR

7. Wspomagania kierownicy – oznacza problem z układem kierowniczym. Jeśli auto ma elektryczne wspomaganie to niezbędna będzie wizyta u mechanika.

drzwi do naszego domu

Redakcja improfessional.pl

Redaktorzy improfessional.pl to zespół doświadczonych specjalistów i pasjonatów, którzy z pełnym zaangażowaniem tworzą treści na temat domu, motoryzacji, pracy, urody, turystyki i lifestyle'u. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które pomagają naszym czytelnikom w codziennym życiu i podejmowaniu świadomych decyzji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?