improfessional.pl

blog ogólnotematyczny

listwy ozdobne na ścianę
Dom

Jak wybrać listwy ozdobne na ścianę?

Listwy ścienne są coraz częściej wybierane przez projektantów do dekorowania wnętrz. Urozmaicają wygląd pomieszczenia i tworzą niezwykłe kompozycje ścienne, które nazywane są sztukaterią. To one przykuwają wzrok gości. Listwy ozdobne na ścianę to idealny sposób na odświeżenie pomieszczeń bez konieczności malowania ścian.

Rodzaje paneli ściennych

Najpopularniejszym rodzajem są panele drewniane. Drewno to ozdoba ściany, która będzie cieszyć oko przez wiele lat. Jednak o drewno trzeba dbać, aby pięknie wyglądało – podobnie, jak dbamy o drewniane parkiety. Odpowiednia pielęgnacja jest podstawą jeśli chcemy, aby drewno dobrze wyglądało przez wiele lat.

Panele drewnopochodne sprawdzą się tam, gdzie nie będą miały styczności z wodą i wilgocią. Najczęściej są wykonane z płyty MDF. Lekkie i łatwe w montażu – możemy założyć je samodzielnie. Te listwy występują w wielu wzorach i kolorach, a do tego poprawiają izolację cieplną i akustyczną pomieszczenia.

Listwy PCV są wodoodporne i głównie znajdują zastosowanie w kuchniach i łazienkach. Są łatwe do utrzymania w czystości i konserwacji. Jednak ich główną zaletą jest ich stosunkowo niska cena i to, że występują w wielu wariantach kolorystycznych.

O panelach betonowych znacznie rzadziej się słyszy niż o ich innych kuzynach. Tego typu panele sprawdzą się w rozległych pomieszczeniach o minimalistycznym lub industrialnym dekorze.

Nie możemy też zapomnieć o panelach wykonanych z gipsu. Wielu z nas zna je pod nazwą sztukateria. Najczęściej kojarzy się ona z wystawnymi budynkami z dawnych lat. Jej nowoczesny odpowiednik jest bardziej stonowany, jednak możemy też kupić jej bardziej wystawną wersję.

Najnowszym trendem są listwy 3D. Maja one najczęściej geometryczne kształty. Dzięki efektom efektowi iluzji optycznej możemy wizualnie zmniejszyć lub powiększyć pomieszczenie. Panele 3D mogą być na przykład tapicerowane. Są dość uniwersalne w użytku: wpasują się do sypialni, salony lub w korytarzu.

Listwy ozdobne – czy warto?

Mimo tego, że wielu osobom kojarzą się one z przeszłością to różnorodność materiałów, kolorów i stylów są pozwala im na dopasowanie się do wielu stylów. Nie wyglądają jak stara boazeria w domu babci tylko, jak nowoczesna ozdoba pomieszczenia. Kupując listwy inwestujemy w dekoracje, które przetrwają lata.

Przed zakupem listew warto się zastanowić jaki materiał będzie pasował do którego pomieszczenia. Nie warto kupować ich tylko dlatego, że się nam podobają. Każde z pomieszczeń ma swoje wymagania, np. drewno nie sprawdzi się w łazience ze względu na panującą tam wilgoć.