Przerejestrowanie auta na nowego właściciela
Data publikacji 11 października 2021Zakup auta wiąże się z kilkoma obowiązkowymi czynnościami, jakie musimy wykonać. Pierwsza rzecz to przerejestrowanie samochodu po zakupie, na co nabywca ma czas 30 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży. To samo dotyczy aktu darowizny. Temat związany z tym, ile czasu na przerejestrowanie auta nie jest jednak jedyną ważną sprawą. Wydział Komunikacji musi być także poinformowany o zmianie właściciela samochodu i trzeba to zrobić też w terminie 30 dni. W przeciwnym razie możemy zostać ukarani mandatem w wysokości od 200 zł do nawet 1000 zł.
Przerejestrowanie auta
Należy podkreślić i powtórzyć, że zgłoszenie zakupu używanego samochodu to nie to samo, co przerejestrowanie na nowego właściciela. Zgłoszenie umowy kupna-sprzedaży to jedna czynności, a przerejestrowanie to zupełnie inna sprawa. Wiele osób to myli. Procedura wygląda inaczej przy zakupie samochodu używanego za granicą, bo wtedy nowy właściciel musi zarejestrować auto należy w ciągu kilku dni od sprowadzenia pojazdu do Polski.
Auto należy przerejestrować w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego. W Internecie można znaleźć wnioski do wydrukowania lub można je pobrać w urzędzie. W całej Polsce wnioski wyglądają podobnie, choć warto zasięgnąć informacji w konkretnym urzędzie, gdzie będziemy składać wniosek. Co trzeba w nim podać? Pierwsza rzecz to dane właściciela, jak imię, nazwisko, adres i numer Pesel. Należy także wpisać dane pojazdu, czyli markę, model, rok produkcji, numer VIN oraz numer karty pojazdu i aktualny numer rejestracyjny. Podczas składania wniosku trzeba mieć ze sobą ważny dowód osobisty i umowę kupna-sprzedaży lub darowizny. Ponadto należy zabrać tablice rejestracyjne, które były używane do tej pory, ważną polisę ubezpieczeniową OC oraz potwierdzenia wniesienia odpowiedniej opłaty za rejestrację samochodu. Wszystkie te czynności można załatwić osobiście lub poprzez ustanowionego pełnomocnika.
Koszty
Jeśli chodzi natomiast o poinformowanie Wydziału Komunikacji o zmianie właściciela, to jest to bezpłatne. Można to zrobić nawet online, poprzez platformę elektroniczną ePUAP lub listownie tradycyjną pocztą. Trzeba przestrzegać w tym wypadku wysyłki listem poleconym, inaczej wniosek nie będzie miał skutków prawnych. Oczywiście można też osobiście odwiedzić Wydział Komunikacji. Musi być to wydział właściwy dla naszego miejsca zamieszkania. Dane nowego właściciela samochodu są umieszczane w bazie danych CEPiK. Pamiętajmy, że dowód rejestracyjny jest ciągle wystawiony na poprzedniego właściciela, a dane zmieniają się dopiero po przerejestrowaniu auta. W naszym kraju nie trzeba już wozić ze sobą fizycznego dowodu rejestracyjnego, ale jeśli planujemy podróż za granicę, nie należy zwlekać z przerejestrowaniem auta.