Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca jak założyć sklep internetowy

Zakładanie sklepu internetowego od podstaw

Data publikacji 13 września 2021

Internet daje możliwość dotarcia do milionów potencjalnych klientów. Nic więc dziwnego, że założenie sklepu internetowego jest uznawane za ciekawy pomysł na biznes. Co jest potrzebne do założenia takiego sklepu? Jak ten proces zaplanować? Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Zakładanie sklepu internetowego

Pierwszym etapem powinno być sprawdzenie, w jakim sektorze będziemy mieć największą szansę na sukces. Mamy tutaj do wyboru sprzedaż popularnych towarów, takich jak książki, zabawki czy też elektronika. Popyt na tego typu towary jest duży. Musimy jednak konkurować na rynku z dużymi korporacjami. Drugą opcją jest sprzedaż towarów niszowych. Własna nisza na rynku to rozwiązanie, które pozwala na łatwiejsze odniesienie sukcesu. Jednak znalezienie takiej niszy w dzisiejszych czasach jest już bardzo trudne.

W drugiej kolejności należy zaplanować proces hurtowego zakupu, składowania i wysyłki towaru do klienta. Ciekawym modelem dla początkującego biznesu może być sklep w formule dropshippingu. Dropshipping to model, w którym sprzedawany przez nas towar jest magazynowany w hurtowni, z którą mamy podpisaną umowę. Hurtownia partnerska zajmuje się wysyłką zakupionego towaru do klienta. Właściciel sklepu nie musi posiadać własnych powierzchni magazynowych. Może skupić się na prowadzeniu sklepu, jego promowaniu oraz przyjmowaniu zamówień do realizacji przez hurtownię.

Odpowiednia platforma e-commerce

Kluczowym etapem w procesie zakładania sklepu internetowego jest wybór odpowiedniej platformy e-commerce. Jak założyć sklep internetowy? Najtańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oprogramowania open source. Są to skrypty, które możemy ściągnąć i zainstalować za darmo na naszym hostingu. W tej opcji musimy jednak dysponować bardzo dużą wiedzą techniczną, która będzie umożliwiać instalację i konfigurację sklepu. Innym rozwiązaniem jest sklep internetowy np. w modelu SaaS. W tym modelu dostajemy gotowy sklep na dedykowanej platformie po opłaceniu abonamentu.

Musimy dochować wielu wymogów formalnych. Sprzedaż towarów wiąże się z koniecznością ich wysyłki oraz przyjęcia i rozliczenia środków pieniężnych. Trzeba wybrać firmę kurierską i operatora szybkich płatności. Z każdym z wybranych podmiotów musimy podpisać odpowiednią umowę. Nie należy zapominać o księgowości i koncie firmowym. Wiele skryptów sklepów umożliwia integrację z operatorami księgowości internetowej. Prowadzenie sklepu będzie wymagać również założenia działalności gospodarczej. W tym celu musimy wypełnić wniosek CEIDG-1, który znajdziemy w internecie.

Podsumowując, własny sklep jest ciekawym pomysłem na biznes. Warto jednak wszystko dobrze zaplanować. Założenie sklepu jest tylko początkiem drogi. Jej kolejnym etapem będzie skuteczne promowanie naszego sklepu.

kwiaty na pogrzeb

Redakcja improfessional.pl

Redaktorzy improfessional.pl to zespół doświadczonych specjalistów i pasjonatów, którzy z pełnym zaangażowaniem tworzą treści na temat domu, motoryzacji, pracy, urody, turystyki i lifestyle'u. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które pomagają naszym czytelnikom w codziennym życiu i podejmowaniu świadomych decyzji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?