improfessional.pl

blog ogólnotematyczny

4 dniowy tydzień pracy
Praca

4 dniowy tydzień pracy i jego główne zalety

Coraz częściej mówi się o tym, by taki standardowy dla Polski 5 dniowy tydzień pracy zastąpić tygodniem 4 dniowym. W niektórych firmach już zastosowano ten system. Oczywiście póki co nie jest on niczym stałym, jednakże przedsiębiorcy powoli zaczynają się do niego przekonywać, bo widzą po prostu, że sprawia on, iż pracownicy działają znacznie lepiej. Z czego to wynika? Oczywiście z mniejszego obciążenia, świeższego umysłu i wynikającej z tego wszystkiego lepszej wydajności. 4 dniowy tydzień pracy ma być też wysoce korzystny dla całego środowiska.

Dlaczego jednak sam pracownik miałby chcieć się na niego przestawić?

Ludzie często niestety zapominają o tym, że to nie praca powinna być najważniejszym elementem ich życia. Koncentrują się na niej tak bardzo, że wręcz nie widzą, iż na co dzień zaniedbują rodzinę i swoje obowiązki związane z wchodzeniem w rolę pana czy pani domu. Zapracowani rodzice w ciągu roboczego tygodnia nie są w stanie znaleźć dłuższej chwili na to, by wytłumaczyć dziecku jakieś zadanie z matematyki, pomóc mu w przygotowaniu pracy na zajęcia z języka angielskiego czy po prostu zabrać je gdzieś na lody bądź do kina i spędzić miło czas. 4-tygodniowy tydzień pracy mógłby to zatem widocznie zmienić. Sprawiłby, że jakość ludzkiego życia wyraźnie by się podniosła, gdyż w tym życiu znalazłoby się więcej miejsca na odpoczynek, rozrywkę i rekreacje. Spotkania ze znajomymi nie byłyby już domeną weekendów. Nawet w ciągu tygodnia pracownicy korporacji mogliby zrobić sobie ten jeden dzień przerwy i przeznaczyć go na krótki wypad z rodziną do parku lub zebranie się z dawno niewidzianymi przyjaciółmi w restauracji. To wszystko sprawiłoby, że człowiek zyskałby lepsze samopoczucie i znacznie więcej energii do działania. 4 dniowy tydzień pracy podniósłby poziom jakości życia jednostki, jednakże to rzutowałoby na sposób funkcjonowania każdego jednego przedsiębiorstwa. Nareszcie firmy wykorzystywałyby swój czas w stu procentach. Wypoczęci i zadowoleni z życia pracownicy staliby się wydajniejsi, a to pomogłoby w rozwijaniu i ogólnym rozkręcaniu różnego rodzaju biznesów.

Obniżające się bezrobocie

Wyżej opisane korzyści są jednak dość oczywiste, gdyby tak dłużej się nad nimi zastanowić, dlatego warto dodać do nich jeszcze coś mniej oczywistego, czyli obniżające się bezrobocie. Za sprawą zmiany systemu pracy w krajowej gospodarce każdy mógłby znaleźć dla siebie stałe miejsce. Zwiększyłaby się po prostu ilość stanowisk. A to sprawiłoby, że z roku na rok poziom bezrobocia coraz bardziej by się obniżał.