improfessional.pl

improfessional.pl – blog ogólnotematyczny

Wrocław co zobaczyć
Turystyka

Najpiękniejsze atrakcje i zabytki Wrocławia

Wrocław jest to stolicą Dolnego Śląska. Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, znajduje się w południowo-zachodniej części naszego kraju. Wrocław położony jest u podnóża Sudetów, na Równinie Wrocławskiej. Przez miasto przepływa rzeka Odra oraz jej odpływy. Miejscowość ta nazywana jest miastem mostów i wysepek. Jest to malownicze miasto, które przyciąga swym pięknem turystów. To miasto, w którym przyjemnie się żyje i wypoczywa.

Wrocław co zobaczyć?

Stary ratusz Wrocławia znajduje się pośrodku Rynku, jednego z największych dawnych centrów handlowych w Polsce. W imponującym, utrzymanym w stylu gotycko-renesansowym budynku mieści się Muzeum Sztuki Cywilnej.

Prezentowane są tu eksponaty historyczne i współczesne związane z rękodziełem i dziełami sztuki miasta Wrocławia. W Muzeum Sztuki Cywilnej odbywają się regularne wystawy specjalne artystów takich jak Andy Warhol i Salvador Dalí.

Dawniej rezydencja królewska, obecnie Muzeum Miasta Wrocławia: Pałac Miejski znajduje się na skraju starego miasta i znajduje się zaledwie kilka minut spacerem od starego ratusza. Dawniej znany również jako Pałac Królewski we Wrocławiu, za panowania Fryderyka II uczynił z miasta siedzibę królewską obok Berlina i Królewca.

Dziś w Pałacu Miejskim mieści się główna filia Muzeum Miejskiego Wrocławia. Tutaj zwiedzający mogą poznać historię miasta i zwiedzić apartamenty królewskie. Każdy, kto zachwycił się zamkiem od środka, może rozprostować nogi w towarzyszącym mu barokowym ogrodzie.

Ciekawe miejsca

Najstarszy uniwersytet w mieście: Uniwersytet Wrocławski znajduje się również na obrzeżach starego miasta. Został założony ponad 300 lat temu i jest najstarszym uniwersytetem w mieście.

Można tu zwiedzić Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego z imponującą Aulą Leopoldina oraz salą muzyczną Oratorium Marianum, w której koncertowało ponad 200 znanych muzyków. W wieży matematycznej obserwatorium zwiedzający mogą podziwiać starożytne wyposażenie z XVI i XVII wieku.

Historia Polski w skrócie: Kolejną atrakcją miasta jest panorama Racławicka. Artyści Jan Styka i Wojciech Kossak namalowali okrągły obraz o wymiarach 15 x 114 metrów z okazji 100. rocznicy powstania kościuszkowskiego w 1894 roku.

Przedstawia bitwę pod Racławicami z 4 kwietnia 1794 roku, a dzięki zastosowanym w malarstwie i technice zabiegom stylistycznym wygląda jak obraz 3D. Jest do dziś jedynym zachowanym tego typu dziełem w Polsce i mieści się w specjalnie wybudowanym okrągłym budynku.

Hydropolia Wrocławska to miejski ośrodek edukacji ekologicznej. Otwarty w 2015 roku obiekt jest unikalny w Polsce i jeden z nielicznych na świecie.
Od funkcji wody w ludzkim ciele po prądy oceanu – czeka tu około 70 interaktywnych urządzeń i instalacji multimedialnych ilustrujących potrzebę wody.

W pobliżu znajduje się również Wrocławski Ogród Zoologiczny. Wrocławskie Zoo to największy ogród zoologiczny w Polsce pod względem różnorodności gatunkowej zwierząt. Na 33 hektarach żyje tu około 10 500 zwierząt. Kolejną atrakcją jest Dom Afrykański „Afrykarium” z tematycznymi obszarami Morza Czerwonego, hipopotamów i dużych jezior, zbiorniki z rekinami, Wybrzeże Szkieletowe Namibii i Sala Kongo.