improfessional.pl

improfessional.pl – blog ogólnotematyczny

jak usunąć wosk z ubrania
Lifestyle

Sposoby na trudne plamy z wosku

Na wiele okazji używamy świec, które wyglądają pięknie i dają niepowtarzalny klimat. Niestety wiąże się to z ryzykiem zabrudzenia ubrań woskiem. Powstaje pytanie: jak usunąć wosk z ubrania? Wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne, ale trzeba to robić z głową. Jednym z największych błędów jest próba usunięcie świeżego wosku, który jeszcze nie zdążył zaschnąć. Taka próba nie skończy się dobrze, a może jeszcze pogorszyć sytuację, bo plama może wniknąć głębiej w ubranie.

Trudne plamy z wosku – jak się ich pozbyć?

Podstawą jest rodzaj tkaniny, z jakiej wykonane jest ubranie. Zacząć trzeba od tego, czy materiał pozwala na pranie. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, trzeba włożyć ubranie do folii, a następnie do zamrażarki. W ten sposób doprowadzimy do stwardnienia wosku i będzie można go łatwo usunąć cienkim przedmiotem, na przykład tępą stroną noża kuchennego. Nie spowoduje to jednak wyczyszczenia zabrudzonego miejsca. Dlatego na miejsce z plamą należy położyć bibułę lub papier śniadaniowy, a następnie przyciskać to miejsce żelazkiem. Po jakimś czasie plama zniknie i trzeba będzie jeszcze tylko wyprać ubranie.

Nie tylko zamrażarka

Niestety nie każdy rodzaj odzieży możemy włożyć do lodówki, choćby ze względu na rozmiar zamrażalnika. W takiej sytuacji można od razu użyć żelazka, ale trzeba to robić dłużej i z większą ostrożnością. Można też położyć na plamę kawałek folii i kostki lodu – powinno to dać podobny skutek. Na koniec plamę warto przetrzeć spirytusem lub rozpuszczalnikiem. Wosk z ubrania można także próbować wywabić za pomocą oliwy. Jak wiadomo, tłuszcz rozpuszcza wosk, niezależnie od tego, czy będzie to plama na spodniach jeansowych, bluzce czy sukience. Po takim zabiegu pozostanie oczywiście plama, ale będzie można ją zmyć dużo łatwiej niż zaschnięty wosk. Dotyczy to także wosku używanego do depilacji. Możemy użyć także odplamiacza, ale takie dodatki mają różny skład i trzeba uważać, aby nie zniszczyć delikatnej tkaniny. Kolejnym sposobem na usunięcie plamy z wosku jest użycie alkoholu izopropylowego. Pamiętajmy jednak, że jest to środek bardziej agresywny, dlatego również trzeba go stosować z uwagą, a następnie jak najszybciej ubrać odzież w pralce.

Usunięcie wosku z ubrania nie zawsze będzie możliwe w domu. Jeśli wszystkie sposoby zawodzą warto poprosić o pomoc fachowców. Istnieje wiele pralni chemicznych, które w profesjonalny sposób usuwają różne rodzaje plam. Stosują do tego bardziej specjalistyczne środki niż te, które mamy dostępne w domu. Ceny usług wahają się w granicach 50-100 zł. Wszystko zależy od wielkości plamy oraz rodzaju tkaniny ubrania.