Wynajęcie mieszkania – o czym powinieneś pamiętać?

Decyzja o wynajęciu mieszkania z pewnością dla nikogo nie jest łatwa – powierzenie własnego mienia w obce ręce zawsze się wiąże z koniecznością zaufania obcym ludziom. Dodatkowym problemem jest konieczność przygotowania mieszkania pod wynajem, gdyż wynajmowanie rudery jest po prostu nieprzyzwoite i świadczy negatywnie o wynajmującym. Na co trzeba zwrócić uwagę, aby uniknąć problemów z lokatorami?

Niekorzystne zmiany dla wynajmujących

Przepisy wdrożone na kanwie reprywatyzacji oraz restytucji mienia przez spadkobierców przedwojennych okazuje się olbrzymim problemem. W tym celu zajęto się sprawą tzw. czyścicieli kamienic, czyli osób odzyskujących prawa do gruntu i w majestacie prawa próbujących usuwać lokatorów – pomimo posiadania przez nich albo prawa własności do mieszkania albo długoterminowych umów najmu. Obecnie eksmisja na bruk bez interwencji komornika i sądowego nakazu eksmisji nie jest w zasadzie możliwa – dlatego też trzeba się optymalnie zabezpieczyć w trakcie wynajmu lokalu mieszkalnego.

O jakich rzeczach trzeba pamiętać?

Zawsze starajmy się wynajmować w oparciu o pisemną umowę najmu – jest to bezpieczna forma dla obu stron, która w razie konfliktu daje możliwości odwoływania się do niektórych zapisów. Przy przekazaniu mieszkania warto pokwitować odbiór kaucji za lokal mieszkalny, a także postarać się o przygotowanie protokołu zdawczo-odbiorczego, do którego załączyć można np. dokumentację fotograficzna. Równie ważne jest także spisanie stanu liczników oraz podpisanie tego protokołu przez najemców.
Warto rozważyć zakup polisy OC wspólnie z najemcami – w razie szkód w mieniu pozwoli to zabezpieczyć finansowo ubezpieczone mieszkanie. Polisa zarówno obejmuje szkody w obrębie lokalu mieszkalnego wynajmującego, jak i lokali sąsiednich, co bez wątpienia ma wielkie znaczenie, gdy np. wynajmujemy mieszkanie studentom.

Wynajęcie mieszkania nie musi być traumą i stresem – odpowiednie przygotowanie się do wynajmu powinno bez większych trudności zagwarantować sukcesywne czerpanie korzyści z wynajmu bez nadmiernego przejmowania się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *