komplet magiczna wrozka koala trzy kolory 5-min

Tajemnica dobrego ubranka dla dziecka? Projekt i wykonanie

Trafienie na dobry jakościowo produkt przeznaczony dla dzieci, zwłaszcza tych najmniejszych, nie jest niestety łatwym zadaniem. Rynek zalewają rzeczy z importu, których jakość i użyteczność pozostawia często wiele do życzenia. Dobre, wygodne i oczywiście bezpieczne ubrana dla niemowląt powinny wyróżniać się już na etapie projektu a nie samego wykonania. Tylko połączenie tych dwóch cech sprawi, że będą to produkty, które warto kupić i które naprawdę można założyć dziecku bez żadnego ryzyka.

Cechy szczególne ubranek dla niemowląt

Mówieni o ryzyku wcale nie jest w tym przypadku na wyrost. Dzieci nie mają możliwości zakomunikowania, że coś jest nie tak: ubranko drapie, materiał podrażnia skórę, a wystające elementy wykończeń np. zdobników czy aplikacji nieprzyjemnie się w nią wbijają. Dlatego ubranka niemowlęce, chociaż na pierwszy rzut oka są po prostu mini wersją tych dla dorosłych, muszą wyróżniać się pewnymi szczególnymi elementami:

– bezpiecznymi wykończeniami, w tym ukrytymi szwami, brakiem wystających części, unikaniem nadmiernej ilości zamków błyskawicznych czy guzików,

– wysokiej jakości „oddychającym” materiałem jak bawełna, który pomoże uniknąć niechcianych podrażnień skóry,

– dopasowaną numeracją bazującą na rzeczywistych wymiarach dziecka,

– dobrze przygotowanym projektem kroju uwzględniającym fakt szybkiego wzrostu małych dzieci oraz ich ogólnej aktywności (raczkowanie),

– wykonaniem ubranka, które wykorzystuje nie tylko odpowiedni materiał, ale również sposób jego szycia pozwalając dziecku na swobodę ruchów.

Wybierając ubrania dla niemowląt jak pajace, klasyczne body lub bardziej „dorosłe” formy spodenek, koszulek i sukienek, warto się kierować powyższymi wyznacznikami. Dadzą one gwarancję, że produkt będzie wygodny dla dziecka, a jednocześnie nie stanie się symbolem pieniędzy wyrzuconych w błoto.

Moda czy wygoda?

strój dresowy spodnie bluza kapcie 5a-minBardzo częstym (i przy okazji mylnym) poglądem dotyczącym ubranek dla dzieci jest to, że mogą być albo wygodne i komfortowe w noszeniu, albo eleganckie i modne. Obecnie zdecydowana większość dostępnych na rynku modeli obala ten mit i udowadnia, że można stworzyć świetne pajacyki, śpioszki, body a nawet wyjściowe ubranka (chociażby do chrztu), które zapewniają dziecku wygodę i świetnie wyglądają. A przy tym mają też praktyczne zastosowanie, bo można je zakładać na każdą okazję i przy każdej pogodzie oraz łączyć z innymi rodzajami ubranek. Połączenie tych dwóch z pozoru przeciwnych właściwości stało się możliwe dzięki prostemu zabiegowi. Z jednej strony producenci dbają o wysoką jakość materiałów używanych do szycia, a z drugiej nie bolą się eksperymentować z ich wizualnym wyglądem. Stąd nie brakuje w sklepach eleganckich ubranek z tematycznymi motywami, które zachwycają estetyką wykonania i świetnie leżą na małym dziecięcym ciałku.

Istota projektu

Kwestią kluczową w ocenie przydatności danego ubranka, jego funkcjonalności i praktyczności, jest sam projekt. To on decyduje o takich elementach jak rodzaj użytego materiału i jego jakość, długość poszczególnych elementów stroju czy formę zapięcia. Jeśli do błędu dojdzie już na etapie projektowania, nawet najlepsze ręce doświadczonej krawcowej nie będą w stanie go naprawić, a ubranko stanie się mało użyteczne. W przypadku tych przeznaczonych dla dzieci dobrej jakości projekt ma podwójne znaczenie, ponieważ maluchy rosną w tempie, o którym dorośli mogą tylko pomarzyć. Projektując ubranka dla maluchów należy koniecznie wziąć ten czynnik pod uwagę i na przykład zostawiać dwa, trzy centymetry luzu, aby ubranko pasowało na malucha przez dłuższy czas a nie tylko kilkanaście tygodni.

Wysoka jakość wykonania

Oczywiście skupienie się na projekcie nie oznacza, że po macoszemu można potraktować etap wykonania ubranka. Wręcz przeciwnie i to niezależnie od tego, czy w grę wchodzą body dla niemowląt, elastyczne i funkcjonalne pajacyki dla roczniaków czy też bardziej nowoczesne i wysoce estetyczne bluzy, legginsy lub klasyczne spodenki. Poprzez jakość wykonania rozumie się tu nie tylko styl szycia, ale też sposób ukrywania szwów i ich wykończenia, które muszą być pozbawione jakichkolwiek wystających elementów. Ubranie nie może się strzępić ani tym bardziej rozrywać nawet podczas najbardziej wzmożonej dziecięcej aktywności. Dlatego najczęściej najlepszą opcją jest wybór produktów szytych ręcznie, chociaż ze względu na zaawansowane technologie w zakładach produkcyjnych także modele wychodzące spod maszyn cechują się już wyjątkowo wysokimi parametrami jakościowymi.

Które ubranka są najlepsze?

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, bo zależy ona od czynników definiowanych przez samych rodziców. Na pewno powinny być to ubranka z dobrego materiału, rozciągliwe i elastyczne, ale też delikatne w dotyku i miękkie dla skóry. Zero sztuczności i sama naturalność to absolutna podstawa, obok której ważne są też rzeczy typowo praktyczne. Do tych zaś można zaliczyć system zapięć (przykładowo z napami) i jego właściwe umiejscowienie na ubranku, które będzie pomagało nie tylko w jego zdjęciu i szybkiej zmianie pieluszki, ale też w samym ubieraniu i rozbieraniu wiercącego się niemowlęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *