Maorysi- rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii.

Pokolenie Maorysów jest uznawane za pierwsze, które istniało zanim pojawili się Europejczycy, stąd też uważani są za mieszkańców rdzennych. Uznaje się także, że są potomkami Polinezyjczyków. Głównie zajmowali się rybołówstwem i hodowlą ale nie brakowało wśród nich walecznych wojowników, wybitnych rzeźbiarzy, budowlańców i artystów. Z początkiem 19 wieku zaczęto przejmować kulturę europejską, jednak ich bogata kultura przetrwała, a ponadto obecnie są zachęcani, by nadal podtrzymywać swoją tradycję i ją kultywować. W tym celu organizowane są liczne ceremonie maoryskie, a także uroczystości państwowe z ich udziałem.

Maorysi stanowią obecnie 14 % populacji Nowej Zelandii, a ich kultura przechodzi obecnie ogromne odrodzenie i zainteresowanie, zwłaszcza wśród turystów.

Obecność tejże kultury zauważyć można już w języku i codziennym życiu. Obecnie 23% mieszkańców Nowej Zelandii posługuje się tym językiem i uważa to za dumę narodu. Pokolenie Maorysów od lat z wiernością przekazuje swoim młodszym pokoleniom kulturę, za pomocą muzyki, sztuki, rzemiosła i ustnych przekazów.

Elementem wyróżniającym zdolności artystyczne Maorysów jest umiejętność tworzenia tatuaży. Są oni uznawani za mistrzów tatuaży. Ich sztuka, jest elementem porozumiewania się z bogiem. Rzeźby, które tworzą często przedstawiają postaci mitologiczne. Wyróżniają się swoimi tańcami, zwłaszcza tymi grupowymi, na które składają się tańce i śpiewy i wypływa z nich waleczność. Te dynamiczne pokazy cieszą się dużym zainteresowaniem turystów. W całym kraju rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii organizują ceremonie powitalne dla turystów.

Kultura maoryska to także zbiór licznych legend i opowieści. Jest ona obecna w wyróżniających się miejscach kraju. Znajdziemy ją przed wejściem do urzędów, w postaci rzeźb i pomników wykonanych w stylu maoryskim. Możemy ją odnaleźć także w kościołach, których wnętrze wypełnia wiele elementów kultury maoryskiej, jak pięknie rzeźbione ołtarze, czy obecność religijnych obrazów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *