kapcie

Małe stópki i ich duże potrzeby, czyli kapcie niemowlęce

Buty dla małych dzieci to temat rzeka w kwestii ich wyglądu, jakości, ale przede wszystkim ceny. Każdy rodzic jest już niejako przyzwyczajony, że za porządne obuwie, które nie rozklei się po pierwszym deszczu, musi zapłacić trochę więcej niż równowartość dwóch chlebów i masła. Niestety taka ironia wynika z rynkowego doświadczenia: Polacy wciąż kupują tekstylne obuwie dla maluchów, chociaż to właśnie to wyrządza niemowlętom i ich stopom najwięcej krzywdy.

Rodzaj materiału

Tekstylne buciki, chociaż tanie, są niestety bardzo szkodliwe. Przede wszystkim ze względu na materiał, który nie jest odpowiedni dla rosnącej stopy, nie dopasowuje się do niej i nie ma elastycznych właściwości. Stopa zamiast prawidłowo się rozwijać, zostaje ściśnięta, a maluch zaczyna odczuwać duży dyskomfort. Aby pomóc mu tego uniknąć, warto kupić po prostu obuwie lepszej jakości. Wykonane przez zaufanego producenta, często z lokalnego rynku i stworzone z materiałów, których pochodzenie i jakość się zna. Może być to chociażby bydlęca skóra, która sprawia, że niemowlęce kapcie są wygodne, funkcjonalne, pozwalają stopie się swobodnie poruszać, a maluch nie odczuwa w nich żadnego dyskomfortu.

Wybór odpowiednich kapci

Podczas wybierania kapci dla niemowląt niektórzy rodzice popełniają podstawowy błąd. Kupują buty „pod siebie”, co oznacza nie tylko zakup wizualnie odpowiadającego modelu, ale również kierowanie się praktyką jak przy butach dla dorosłych. Tymczasem dziecięca stópka może wygląda tak samo, ale w wersji mini, lecz wymaga zupełnie innego podejścia. O czym należy więc pamiętać kupując kapcie dla dzieci? Zasad jest kilka:

– mała stópka ciągle się rozwija, więc kapcie mogą być nawet o pół numeru większe niż te pasujące „na teraz”,

– muszą być wykonane z miękkiego i elastycznego materiału pozwalającego na swobodne oddychanie skóry na stopach,

– podeszwa musi być gruba i izolująca od podłoża,

– kapcie powinny mieć usztywnioną cholewkę podtrzymującą stopę we właściwej pozycji podczas chodzenia,

– zakładanie kapci musi być proste i intuicyjne, a jednocześnie samo dziecko nie powinno ich zdjąć bez pomocy dorosłego,

– pozbawienie butów zbędnych dekoracji, które mogłyby rozpraszać malucha i skupiać jego uwagę na obuwiu zamiast na stawianiu kroków.

Rozmiar butów

Najlepiej mierzyć kapcie dla niemowląt od razu na stopę dziecka. Można wtedy natychmiast zmienić rozmiar na taki, który pasuje lepiej i dostrzec wszystkie niedoskonałości w ułożeniu stopy. Nie trzeba się martwić, jeśli się nie ma takiej możliwości. Przy zakupach w internecie wystarczy po prostu dobrze zmierzyć stópkę w zakresie błędu do maksymalnie pół centymetra. W przypadku kapci niemowlęcych mierzy się nie tylko długość stopy, ale też jej szerokość w obrębie paluszków. To bardzo ważne, ponieważ dziecko musi mieć w czubkach butów więcej przestrzeni – palce nie mogą być tam ściśnięte, ale muszą mieć trochę luzu.

Oryginalna stylizacja obuwia

W skórzanych kapciach wyróżnia się nie tylko ich wysoka jakość. Chociaż bardzo ważna, ponieważ zwiększa wytrzymałość obuwia, elastyczność materiału i wyjątkowo pomaga dziecku w stawianiu pierwszych kroków, to swoje zalety łączy też ze stylizacją takich kapci. A ta dzięki uniwersalnemu krojowi i bardzo prostej cholewce przypomina obuwie znane ze stylów vintage. Delikatna klasyka połączona z nowoczesnymi rozwiązaniami (ściągacze przy kostce) to idealne rozwiązanie dla rodziców ceniących nie tylko eleganckie wykonanie butów, ale też ich praktyczne zastosowanie. To ważne w szczególności u dzieci aktywnych, ruchliwych i ciekawych świata, które dużo raczkują i wcześnie zaczynają chodzić.

Skórzane kapcie do przedszkola

W żłobkach oraz przedszkolach podopieczni muszą nosić własne kapcie. Chronią one stopy przed przypadkowym nadepnięciem na zostawioną na ziemi zabawkę albo uderzeniem się o kant mebla. Rodzice posyłające swoje dzieci do takich placówek muszą więc być świadomi konieczności zakupienia maluchom kapci. Skórzane modele nadają się do tego bardzo dobrze. Osłaniają delikatną stopę, a jednocześnie dzięki ściągaczom są trudne do samodzielnego zdjęcia przez dziecko. Przy wielu godzinach spędzanych w przedszkolu albo żłobku na zabawie ma to zaś bardzo kluczowe znaczenie dla wygody dziecka… i jego opiekunek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *