cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwa warto uczyć już najmłodszych użytkowników sieci

Pojawiające się co jakiś czas nowe metody internetowych oszustw, mimo że często bazujące na bardzo prymitywnych założeniach, nadal zbierają duże żniwa. Mimo kolejnych kampanii ostrzegawczych i rosnącej świadomości internautów, wciąż nie brakuje osób, które przez kilka nieuważnych kliknięć tracą wszystkie swoje oszczędności. Czasami robią to wręcz na własne życzenie, rezygnując świadomie z instalowania programów antywirusowych, logując się na konta bankowe przez niezabezpieczone sieci czy korzystając z prostych haseł.

Dlatego w odpowiedzi na takie nieostrożne zachowania, w których królują osoby dorosłe, w wielu szkołach prowadzi się specjalne programy związane z cyberbezpieczeństwem

Ich celem jest z jednej strony uświadomienie najmłodszych uczestników o istnieniu tej ciemniejszej strony internetu, a z drugiej pokazanie im sposobów, jak się chronić przed sieciowymi niebezpieczeństwami. Uczniowie zaznajamiani są z zasadami bezpiecznego korzystania z poczty online, sklepów internetowych, serwisów społecznościowych, uświadamiani, jak ważne jest chronienie swojej prywatności i danych osobowych oraz uczulani na to, że w internecie nikt nie pozostaje anonimowy.

Co ciekawe, coraz częściej to właśnie dzieci występują w roli..

..specjalistów od cyberbezpieczeństwa, przekazując zdobytą wiedzę swoim rodzicom oraz dziadkom. Najmłodsi internauci wykazują się zadziwiającą rozwagą, a przy tym paradoksalnie łatwiej wychwytują wszelkie odstępstwa od znanej im internetowej normy. W żadnym wypadku nie można jednak zapominać, że to nadal dzieci, a co to za tym idzie, są najbardziej narażone na wszelkiego typu hakerskie ataki.

Szczególną wagę powinni przyłożyć do bezpieczeństwa korzystania z sieci rodzice, którzy współdzielą z pociechami komputer, tablet czy smartfon. Nawet jeśli sami zachowują ostrożność, pilnują haseł i pinów, to czasami dziecko zupełnie nieświadomie może te informacje przekazać dalej. Warto więc wydzielać osobne profile na komputerze na użytek dziecka oraz ze dużą dokładnością kontrolować jego działania podczas korzystania z urządzeń mobilnych.

Więcej informacji na temat bezpiecznego korzystania z Internetu można znaleźć na stronie https://nety.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *